Att hitta ett specifikt vin i ett land där det finns vin i överflöd är ändå inte lätt. Vi ska ha en vinprovning snart och då är det egentligen franska viner som ska testas men vi fick förslag på spanska istället. Det ena hittade vi, det andra fick bli ett annat fast med samma druva och lagring mm..


Påsken kom och gick utan att göra mycket väsen av sig. Hade gammelfolket på påsklunch/middag på långfredag.
Påskafton (lördag) hade vi bestämt sedan ett tag tillbaka att gå och käka på La Mirada med C & F. Mörka moln kom på eftermiddagen så det var bara att betala notan och börja gå hem. Lite småkyligt var det men vi klarade oss från regn iallafall 🙂

Efter gårdagens padelträning tyckte Christer att vi skulle stanna på vårt lokala restaurangområde. Han var törstig och vi andra var väl inte sena att hänga på.
Det blev en totalt 5 timmar sittning med både god indisk mat och lite vuxendricka 😉
Spontanitet när den är som bäst 👍

Annons